Loading...
FAJN Byliny SK FAJN Byliny

0
Loading
Košík je prázdny
Do dopravy zadarmo do Zásielkovňe zostáva  
Quinoa - Quinua lúpané semeno 1500 g

Quinoa - Quinua lúpané semeno 1500 g

Quinua (tiež quinoa) je známa pod českým názvom Mrlík čilský alebo latinským Chenopodium quinoa. Rastlina býva často zamieňaná za obilninu, jedná sa však o tzv. Pseudoobilovinu. Jednou z jej výhod je, že neobsahuje žiadny lepok, a je tak potravinou, k ...

10.95 €

Výrobca: Salvia Paradise

ID: SPS1113m1500


skladom 5 kusov


 

Tento produkt si spolu s vami prezerá ďalších 3 ľudí

Podobné produkty v našej ponuke

Quinoa - Quinua lúpané semeno 150 g

skladom 5+ kusov

2.40
Quinoa - Quinua lúpané semeno 400 g

skladom 5+ kusov

4.52
Quinoa - Quinua lúpané semeno 800 g

skladom 5+ kusov

6.58


 
10.95

Quinua (tiež quinoa) je známa pod českým názvom Mrlík čilský alebo latinským Chenopodium quinoa. Rastlina býva často zamieňaná za obilninu, jedná sa však o tzv. Pseudoobilovinu. Jednou z jej výhod je, že neobsahuje žiadny lepok , a je tak potravinou, ktorú si s chuťou môžu obohatiť svoj jedálniček aj celiaci , teda ľudia rešpektujúci bezlepkovú diétu. Výbornou alternatívou k doplneniu potrebných živín môže byť taktiež pre vegetariánov či vegánov.

Quinoa je plodina pochádzajúce z oblasti peruánskych Ánd. Tu je pestovaná už 5 000 rokov. V časoch Inkov bola druhou základnou potravinou. Názov quinoa znamená v jazyku Inkov "matka zrná", čo vypovedá o postavení, aké quinoa u pôvodných obyvateľov Peru mala. Kolonizáciou bola potravina vytlačená a Európania nahradili quinou klasickými obilninami. V posledných rokoch po vzostupu dopytu po zdravej strave najmä v Severnej Amerike a Európe dochádza opäť k návratu plodiny do pôvodných oblastí Južnej Ameriky, kde stále vzrastá jej objem pestovanie a vývozu.

Úžitkovú častí rastliny quinoa sú zrná. Malé oválky vo farbe žltobielej, červené alebo tmavo červené, až čiernej farby (Salvia Paradise® dodáva žltobiela semená). Vzhľadom sú veľmi podobné napr. Kuskusu. Táto potravina je výživná s veľmi jednoduchou prípravou. Je bez výraznej príchuti, a možno ju tak použiť pri varení mnohých rôznych pokrmov. Hodí sa ako príloha k mäsitým i zeleninovým pokrmom miesto napr. Ryže či kuskusu. Veľmi chutné je rizoto z quinoa rovnako ako šaláty či naopak quinoa pripravená na sladko ako alternatíva ryžového nákypu alebo varená quinoa v mlieku namiesto mliečnej ryže.

Skvele sa hodí aj na zahustenie polievok, do zeleninových polievok alebo miesto rezancov. Quinoa je plodina mnohých variácií. Možno ju použiť ako alternatívu vločiek a varenú pridať do jogurtov, konzumovať so sušeným ovocím a medom, a pripraviť si tak chutné raňajky či desiatu. Quinoa je jednoducho výborná potravina spájajúca sa so všetkými chuťami (jej neutrálnu chuť umožňuje pripravovať ju tak na slano, tak na sladko), ktorú stojí za to ochutnať, a spestriť si tak svoj jedálniček.

Príprava: Quin je potrebné najprv starostlivo niekoľkokrát preprať v horúcej vode. Bez tohto umytie sú zrnká na povrchu horkastá. Umytím sa však tejto horkosti ľahko a rýchlo zbavíme. Zhruba 40 g quinoa nám postačí na jednu porciu. Necháme variť v dvojnásobnom množstve vody. Quinoa bude vodu postupne nasávať, a zväčšovať svoj objem. Zo zrniečka sa rozvinú malé klíčky, uprostred zostane tvrdšie stred jemne praskajúce na skús. Tohto štádia by sme mali dosiahnuť po cca 15 min. varenie. Quinou je potrebné priebežne miešať, aby sa po absorpcii vody nepripálila.

Zloženie: 100% Chenopodium quinoa lúpané semeno.

Nutričné ​​hodnoty: < / strong>

Nutričné ​​hodnoty v 100 g

Energetická hodnota

1 549 kJ / 370 kcal

Bielkoviny

16,5 g

Tuky

6, 0 g

: - z toho nasýtené mastné kyseliny

0,5 g

Sacharidy < / p>

64,0 g

- z toho cukry

5,0 g

Vláknina

7,0 g

Soľ

0 g

Surovina pre individuálne použitie